تبلیغات شما
  • نویسنده :
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 09 فروردين 1395
  • دیدگاه ارسال شده

آموزش خیاطی به روش مولر-درس پنجم

بانوکده

مطالب این بخش شامل:

کلوش 1 درز برای رسم دامن

دامن تمام کلوش بدون درز

دامن تمام کلوش با درز

دامن کلوش چین دار

برای رسم دامن کلوش 1 درز ابتدا طول و عرض پارچه را بر هم منطبق نموده و مطابق شکل 1 و از نقطه O تا A مساوی 2× ( 1- ) دور کمر را علامت زده و از A تا B قد

 انواع دامن کلوش

3 نوع دامن کلوش داریم:

1- دامن کلوش 1 درز

2- دامن کلوش 2 درز

3- دامن تمام کلوش

کلوش 1 درز برای رسم دامن:

برای رسم دامن کلوش 1 درز ابتدا طول و عرض پارچه را بر هم منطبق نموده و مطابق شکل 1 و از نقطه O تا A مساوی  2× ( 1-  ) دور کمر را علامت زده و از A تا B قد دامن را به پایین علامت می گذاریم یکبار به مرکز O و شعاع OA دایره می زنیم و بار دیگر بمرکز O و شعاع OB دایره می زنیم خطوط کمر و لبه دامن بدست می آید. از نقطه B روی هلال لبه دامن تا F مساوی 5-2 سانت داخل شده به A وصل می کنیم. خط FA را چیده تا پهلوها نیز اریب شود و مانند وسط جلو و پشت دارای ریزش شود و لبه دامن یکسان شود. این دامن یک بار برش می شود. مطابق شکل روبرو دامن نیم کلوش با 2 درز پارچه را مانند کلوش 1 درز تا کنید و مطابق فرمول از O تا  A مساوی ( 1- دور کمر ) را به پایین اندازه زده بعد از A تا B قد دامن را مشخص کنید یکبار بمرکز O و شعاع OA و بار دیگر بمرکز O و شعاع OB دایره به سمت راست بزنید. این الگو دو بار برش می شود.

بانوکده

دامن تمام کلوش بدون درز:

 

ابتدا پارچه را چهارلا کنید از O مساوی  دور کمر منهای یک را تقسیم بر دو کنید و تا A علامت بزنید و از A تا B قد دامن را مشخص کنید یکبار بمرکز O و شعاع OA و بار دیگر بمرکز O و شعاع OB دایره بزنید. لبه دامن BB و AA هلال کمر بدست می آید بعد از برش این دامن بدون درز می باشد و چون کمر دامن اندازه دور کمر پوشنده می باشد از نقطه A مساوی 20 سانت چیده می شود و بعد از دوخت سجاف زیپ دوخته می شود.

بانوکده          بانوکده

دامن تمام کلوش با درز:

 

در این مدل مطابق شکل از یک لای پارچه قسمت ترکی از A تا B قد دامن را علامت بزنید و B تا O مساوی 2÷ ( 1- دور کمر ) را علامت زده پارچه را از نقطه O تا کنید و بمرکز O و شعاع OB دایره خط کمر و بمرکز O و شعاع OA دایره دوم لبه دامن را رسم کنید نیم دایره را برش کنید و الگو را بر عکس روی پارچه قرار داده و برش دهید بعد از دوختن درزها ( ترکیهای پارچه ) دامن تمام کلوش بصورت دایره می شود.

بانوکده

دامن کلوش چین دار:

فرمول انواع دامن کلوش مساوی با دور کمر بدست می آید برای کلوش چین دار بطریق زیر عمل کنید.

1- فرمول + 5 سانت حداقل چین در کمر

2- فرمول + فرمول حداکثر چین در کمر

دامن تمام کلوش اگر کوتاه باشد بدون درز برش می شود و برای دامنهای بلند تمام کلوش حتماً 2 درز می خورد. برای دوخت لبه دامن کلوش ابتدا با یک دور چرخ درشت لبه دامن را قدری جمع کنید و بعد بفاصله 2 سانت لبه دامن را تا نموده و پس دوزی کنید.

برای پارچه های کرپ و ریون و تریکو قبل از برش کمر دامن کلوش، دامن را از قسمت O بمدت 24-12 ساعت آویزان کنید تا بقدر کافی در قسمت اریب پارچه بلندتر شود و دوباره لبه دامن را اندازه زده تا همیشه لبه دامن صاف بایستد.

 

چین دامن بستگی به مدل و دلخواه می باشد. اگر بخواهیم در کمر کش داشته باشد و دامن بدون زیپ باشد بجای دور کمر از دور باسن در فرمول استفاده می کنیم.

منبع:کوک

نظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]