تبلیغات شما
  • نویسنده :
  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 12 فروردين 1395
  • دیدگاه ارسال شده

آموزش مقدماتی بافتنی - درس ششم

آموزش بافتنی

در درس ششم به مرور مطالب زیر خواهیم پرداخت :

 

 روش اندازه گیری و سایزبندی برای شروع کار

اندازه گیری در لباس های جلوباز

اندازه گیری در سایر قسمت های بافت
 
 
 

 


 روش اندازه گیری و سایزبندی برای شروع کار

 

به دو روش میتوان لباس بافتنی را اندازه گیری کرد؛

 

روش اول : به کاموای مورد نظر خود نگاه کنید اگر کاموای شما از نظر ضخامت متوسط باشد (یعنی روی مارک کاموا شماره میل 4.5 تا 6 درج شده باشد) هر 2 دانه 1 سانتی متر میشود.

بنابراین قسمت مورد نظر را که می خواهید سر بیندازید با سانتیمتر اندازه گیری کنید ، مثلا برای شروع پلوور جلو بسته از پهلوی چپ تا راست شخص مورد نظر را از روی بدن یا روی لباس آن شخص با سانتیمتر اندازه گیری کنید.مثلا اگر پهنای این قسمت 45 سانتیمتر بود و کاموای شما از نظر ضخامت متوسط بود باید 45 سانت را 2 برابر کرده و دقیقا 90 دانه سر بیاندازید و اگر کاموای شما نازکتر باشد (یعنی روی مارک آن شماره میل 3 تا 4.5 در ج شده باشد) 10 دانه بیشتر از دو برابر یعنی 100 دانه سر بیندازید .

هر چه کاموا نازکتر باشد 10 تا 10 تا دانه ها بیشتر می شود.اگر ضخامت کاموا بیشتر باشد (یعنی روی کارک کاموا شماره 6 به بالا درج شده باشد) 5 دانه 5 دانه کمتر از 2 برابر سر میندازیم یعنی : با میل شماره 6 باید 85 دانه و … ، با میل شماره 6.5 باید 80 دانه و … ، با میل 7 باید 75 دانه سر بیندازیم.

 

روش دوم : با کاموای مورد نظر با هر ضخامتی 20 دانه سر بیندازید ، 20 دانه را حدود 5 سانتیمتر طبق مدلی که انتخاب کردید ببافید.پهنای بدست آمده را با سانتیمتر اندازه گیری کرده و با بدست آوردن اندازه دقیق یک تناسب به روش زیر بنویسید.

 

مثلا اگر 10 دانه شماره 6 سانتیمتر شود و شما 40 سانتی متر برای پهنای لباس نیاز داشته باشید تناسبی به این شکل بنویسید.

 

آموزش بانوکده

———————–

 

آموزش بافتنی

 


اندازه گیری در لباس های جلوباز

 

اگر لباس مورد نظر جلوباز باشد زمانیکه از پهلوی چپ تا راست شخص مورد نظر را اندازه گیری کردید این اندازه بدست آمده + 6 تا 8 دانه برای سه جاف جادکمه را برای یک طرف جلو در نظر گیرید.در این قسمت اندازه به دست آمده را دو برابر نکنید.مثلا اگر پهلوی چپ تا راست شخصی 40 سانتیمتر بود یک طرف جلوی لباس این شخص 46 الی 48 دانه نیاز دارد.

 

نکته : قابل توجه اینکه برای شروع کارهای جلوباز به شکل ژاکت یا مانتو لازم است اندازه گیری را 2 الی 3 سانتیمتر گشادتر در نظر بگیرید.

 

 


اندازه گیری در سایر قسمت های بافت

 

اندازه مناسب برای آستین لباس

 

معمولا نصف تعداد دانه ای که برای ین بلوز جلو بسته سر میندازید(مثلا اگر برای یک بلوز با 90 دانه شروع کرده باشید) آستین آن بلوز با 45 دانه شروع کنید و اگر ژاکت جلوباز بافته باشید نصف دانه هایی که برای پشت ژاکت سر انداخته اید را برای آستین آن ژاکت در نظر بگیرید.

 

اندازه مناسب برای قسمت پشت لباس

 

معمولا قسمت پشت لباس از قسمت جاوی آن 5 تا 10 دانه کمتر شروع می شود یعنی اگر جلوی لباسی را با 90 دانه شروع کرده ایم بنابراین قسمت پشت آن را با 85 دانه شروع کنید .اگر کاموای شما نازکتر است 80 دانه سر بیاندازید.

 

نکته : برای اندازه گیری کارهایی مثل کلاه و یا شلوار نیز میتوانید از دو روش بالا استفاده کنید .مثلا برای شروع کلاه دور سر شخص مورد نظر را با سانتیمتر اندازه گیری کنید و با روش اول اندازه گیری نمایید. برای شروع بافت یک شلوار هم میتوانید دور مچ پای شخص را با گشادی دلخواه اندازه گیری کرده و به همان روش دانه سر بیندازید.

 

نکته : به تعداد دانه ای که قرار است سر بیندازید حدود 2.5 برابر نخ آزاد بگذارید.این مقدار نخ برای کاموای متوسط می باشد.مثلا اگر قرار است 100 دانه سر بیندازید 2.5 متر نخ را برای سر انداختن در نظر بگیرید.از این 2.5 متر به بعد نخ را دولا کنید و شروع به سر انداختن کنید اگر کاموا شما ضخیم تر است 3 برابر و اگر نازکتر است 2 برابر نخ را آزاد بگذارید.

نظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]