تبلیغات شما

آموزش خیاطی و دوخت چادر به همراه برش و الگو

آموزش برش چادر

برای برش چادر, الگوی کاغذی مورد نیاز نیست و مستقیما در چند مرحله آن را آماده دوخت میکنیم.

 

در این آموزش چادر به نحوی برش میخورد که فقط دارای یک درز میانی شده و کل آن از دو نقطه تشکیل میشود بنابراین مقدار پارچه  5 متر به عرض 115 تا 140 سانتی متر(برای قد معمولی 160 سانتی متر) منظور شده است.

مرحله اول: ابتدا برای مشخص کردن دور تا دور لبه جلوی چادر, پارچه چادری را بر سر گذاشته مطابق شکل, دو لبه جلو را که با زمین تماس دارد اندازه زده, 1.5 سانتی متر اضافه برای چرخکاری و تو گذاشتن در هر طرف لبه جلوی چادر در نظر میگیریم.

-اندازه تعیین شده در لبه جلوی پایین چادر را با نوک قیچی, علامت میگذاریم.

 

مرحله دوم: پارچه را مطابق شکل, روی میز صاف و کافی به طریقی پهن میکنیم که قسمتی که روی سر گذاشته شده تا محل علامت نوک قیچی , دولا, تا شود.

-محل علامت نوک قیچی(چرت) را نقطه(ن) و نقطه تای دولای پارچه را که در وسط بالای پیشانی و روی سر , قرار گرفته با نقطه (د) علامت میگذاریم.

-لبه پایین تای دولای پارچه را با نقطه(ب) مشخص میکنیم.

-خط (د,ب) را خط مرکزی قطعه بالای چادر می نامیم.

 آموزش دوخت و برش چادر

 

آموزش برش و دوخت جادر


مرحله سوم: از محل چرت زدگی یعنی نقطه (ن) مقدار 12 تا 14 سانتی متر به طرف داخل پارچه  تا نقطه(م) قیچی زده , مطابق شکل, این مقدار پارچه را به آرامی در سرتاسر امتداد ترکه (ن,د), به طرف (رو) تا میزنیم تا پارچه در امتداد لبه جدید(م,م1) چهارلا شود.

 

مرحله چهارم: پارچه را از امتداد دولای مرکزی(م1,ب) به آرامی حول نقطه(م1) مطابق شکل, حرکت داده, چرخانده و آن را روی امتداد(م,م1) منطبق میکنیم.در نتیجه این حرکت , پارچه در امتداد جدید (م1,ص) چهارلا میشود.

 

مرحله پنجم: بار دیگر پارچه را از امتداد چهار لای(م1,ص) حول نقطه (م1) به آرامی حرکت داده کمی چرخانده تا روی امتداد (م1,م) مطابق شکل, منطبق شود.در اثر این حرکت , امتداد جدید هشت لای(م1,ل) ایجاد میشود.

 

مرحله ششم: برای سومین بار, پارچه را از امتداد (م1,ل) حول نقطه (م1) به آرامی چرخانده, روی امتداد (م1,م)با دقت منطبق میکنیم تا خط تای پارچه در راستای جدید (م1,گ) قرار بگیرد.

-در این مرحله با کم شدن زاویه داخلی (م1) مطابق شکل, پارچه را در امتداد خط (ن,م) توسط قیچی گرد میکنیم, محل برش را در روی امتداد (م1,گ) با نقطه مانند(ف) علامت میگذاریم به طریقی که فاصله شعاع(م1,م) مساوی فاصله (م1,ف) باشد.

آموزش خیاطی و برش چادر 

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک فرمایید

 

 

مرحله هفتم: پارچه را پس از قیچی زدن و گرد کردن باز میکنیم.

-در این مرحله , نوبت اول گرد کردن پایان می یابد.

-نقطه جدید (ی) را در ناحیه انتهای هلال, مطابق شکل, علامت میگذاریم.

آموزش خیاطی و برش چادر 

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک فرمایید

 

- در این مرحله, پس از برش , پارچه, سه قطعه میشود که عبارتند از:

قطعه 1: مربوط به قسمت بالای چادر است که در امتداد (ی,ب) درز میانی چادر, تشکیل میشود.

قطعه2: مربوط به بقیه پارچه برای تشکیل بخش پایین چادر است.

قطعه 3: قطعه کوچکی از پارچه است به عنوان اضافه پارچه منظور خواهد شد.

 

مرحله هشتم: قطعه 2 را مطابق شکل در فاصله(ی,ز) که سمت بلندتر آن است به امتداد (ی,ب,ی) از قطعه 1, میدوزیم که در این مرحله دونکته مهم را در نظر میگیریم:

الف: در صورت کافی بودن متراژ پارچه, فاصله (ی,ز) از قطعه 2 به اندازه فاصله (ی,ب,ی) از قطعه 1 است,در این صورت پارچه چادری کافی بوده و نیاز به ایجاد دوخت مرغک مثلثی شکل در گوشه های پایین چادر نیست.در این حالت, دو قطعه مذکور را مطابق مرحله 9, در امتداد درز میانی (ی,ز) به یکدیگر دوخته مطابق مراحل 1 تا 6 آن را تا زده برای نوبت دوم لبه پایین چادر را به طور کامل گرد میکنیم

ب: اگر قطعه 2 در فاصله (ی,ز) به اندازه (ی,ب,ی) نباشد.به عبارت دیگر متراژ چادر, 4.5 متر, منظور شده باشد, در این صورت مطابق مرحله 9-ب ابتدا قطعه 2 را به قطعه 1 از یک طرف دوخته سپس چادر را مطابق مراحل 1تا6 برای نوبت دوم گرد میکنیم.

-قطعه مثلثی شکل مورد نیاز برای ایجاد مرغک پایین چادر را مطابق مرحله 9-ج از اضافه پارچه در اندازه کمی بزرگتر از حد نیاز برش کرده به گوشه چادر میدوزیم, در اینجا باید دقت شود که زاویه قائمه مرغک مثلثی به گوشه قائمه چادر دوخته شود تا در این مرحله کیس ایجاد نشود.

 

-شکل 12 مرحله 9-د آخرین قسمت از این دوخت را نشان میدهد

 

 آموزش خیاطی و دوخت چادر

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک فرمایید

 

 آموزش خیاطی و دوخت چادر

 

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک فرمایید

 

آموزش خیاطی و دوخت چادر 

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک فرمایید

 

آموزش خیاطی و دوخت چادر 

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک فرمایید

 

آموزش خیاطی و دوخت چادر

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک فرمایید

نظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]