تبلیغات شما

آموش خیاطی و دوخت دامن ترک به همراه الگو

آموزش خیاطی

از جمله دامن های زیبا, انواع ترک ها هستند.دامن های ترک را میتوان به دو شیوه طراحی کرد:

الف-دامن های ترک با استفاده از الگوی شالوده اساس دامن راسته

ب-دامن های ترک ساده

در ادامه مطلب روش دوخت و آموزش الگوی دامن ترک ساده را با هم مرور خواهیم کرد.

در این مبحث در مورد دامن های ترک ساده توضیح داده میشود.دامن های ترک ساده به صورت دامن دو ترک(مانند دامن فون ساده) و دامن های 4 تا 12 ترک.سرح ساده ای از دامن 6 ترک در شکل 35 نسان داده شده است.

آموزش دوخت دامن ترک

-در این طرح, برای رسم الگو, اندازه های زیر لازم است:

الف: دور کمر ب: دور باسن کوچک ج: دور باسن بزرگ د: بلندی باسن بزرگ و کوچک ه: قد دلخواه دامن

-دامن های ترک ساده دارای الگوی بسیار ساده ای نیز هستند.

-برای رسم الگوی دامن های ترک ساده, لبتدا کادری به عرض دور باسن بزرگ تقسیم بر تعداد ترکها, (در این مبحث دامن را 6 ترک مثال زده ایم) و به طول قد لازم دامن مانند شکل 36, کادر (ف,ق,ک,گ) رسم میکنیم.

-(ف,ق) خط کمر کادر است:

(عرض کادر)=(ک,گ)=(ف,ق)

-(ک,گ) خط لبه پایین کادر دامن است.

قد دامن=(ق,گ)=(ف,ک)

-بلندی باسن بزرگ را از نقطه (ف) و (ق) به ترتیب روی خط (ف,ک) و (ق,گ) تا نقاط (ل) و (م) پایین آمده از اتصال این دو نقطه, خط (ل,م) که مربوط به خط باسن بزرگ است, مشخص میشود.

آموزش خیاطی دامن ترک

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک فرمایید

 

 

-فاصله (ف,ل) را با نقطه (ن) نصف میکنیم.

-فاصله (ق,م) را با نقطه (ی) نصف میکنیم.

-از اتصال نقطه (ن) به (ی) خط مربوط به عرض باسن کوچک مشخص میشود.

-نقطه(ط) را در وسط فاصله(ف,ق) مشخص میکنیم.

نقطه(ظ) را در وسط فاصله(ک,گ) مشخص میکنیم.

-از (ط) به (ظ) وصل کرده خط حاصل, خط باسن کوچک را در (ع) و خط عرضی باسن بزرگ را در (غ) قطع میکند.

-اکنون بار ردیگر اندازه دور کمر اصلی را به تعداد ترک های مود نظر الگو, تقسیم کرده حاصل بدست آمده را نصف میکنیم و عدد مورد نظر را یک بار از نقطه (ط) روی خط (ط,ف) تا نقطه (د) پیش رفته علامت میگذاریم و بار دیگر همین مقدار را از نقطه (ط) روی خط (ط,ق) تا نقطه (ص) علامت میگذاریم.

-بار دیگر اندازه دور باسن کوچک را به تعداد ترک ها تقسیم کرده حاصل به دست آمده را نصف میکنیم و عدد مورد نظر را یک بار از نقطه(ع) روی خط (ع,ن) تا (ن1) علامت گذاشته و بار دیگر همین مقدار را از نقطه (ع) روی خط (ع,ی) تا نقطه(ی1) پیش رفته علامت می گذاریم.

-از نقطه(د) به (ن1) و (ل) مطابق شکل به صورت هلال ملایمی رسم میکنیم.هلال مشابهی نیز از نقطه (ص) به (ی1) و (م) مطابق شکل رسم میکنیم.

-اکنون برای گشاد کردن هر طرف لبه پایین الگوی دامن, مقدار دلخواه بین 4 تا 25 ساتی متر اوزمان در نظر گرفته(در این مبحث این مقدار را 10 سانتی متر مثال زده ایم), این مقدار را یک بار از نقطه (ک) در امتداد خط لبه پایین تا(ک1) به خارج از کادر علامت گذاشته بار دیگر همین مقدار اوزمان را ار نقطه (گ) تا (گ1) مطابق شکل از در امتداد خط لبه خارج شده علامت می گذاریم.

-از نقاط (ک1) و (گ1) به ترتیب به حد باسن بزرگ یعنی نقاط (ل) و (م) وصل میکنیم.

 آموزش خیاطی دامن ترک

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک فرمایید

 

توجه:

نقاط اوزمان داده شده (ک1) و (گ1) را میتوان به دلخواه به (ن1) و (ی1) وصل کرد که در این صورت دامن دارای گشادی بیشتری در حد عرضی باسن بزرگ میشود, همچنین می توان نقاط اوزمان داده شده (ک1) و (گ1) را به نقاطی پایین تر از نقاط (ل) و (م) وصل کرد که در این صورت گشادی دامن فقط در قسمت پایین, ایجاد میشود و این حالت بستگی به طرح دامن مورد نظر دارد که چند نوع گشادی و تنگی را در آن در نظرمی گیریم.

-فاصله (ل,ک) را روی خط (ل,ک1) تا (ت) علامت گذاشته از (ت) به (ک) را روی هلال ملایمی رسم میکینم.

-فاصله(م,گ) را روی خط (م,گ) تا (ث) علامت گذاشته از (ث) به (گ) هلال ملایمی رسم میکنیم.این کار برای این سات که کناره های درز در لبه پایین, تیز نشده و افتادگی پیدا نکند.

-فرم کامل الگوی دامن در شکل 37 نشان داده شده است.

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دوخت دامن ترک:

باید توجه کرد, در هنگامی که الگوی ترک را روی پارچه می گذاریم هرگز ترک ها را به صورت یکی یکی و جداگانه برش نمی دهیم, زیرا این روش ممکن است باعث اشتباه در استفاده از مقدار لازم پارچه شود.صحیح ترین روش این است که به تعداد نصف ترک ها, الگو روی پارچه بگذاریم (در این مثال چون دامن 6 ترک منظور شده است, از الگوی مربوط به ظکل 37 سه عدد تکراری تهیه میشود.الگوها را به صورت سر و ته روی پارچه قرار میدهیم).

توجه:

در هنگام گذاشتن الگو روی پارچه حتما یه خط راه پارچه روی الگو که به موازات طول کادر رسم شده است و در روی پارچه به

موازات ترکه و طول پارچه قرار میگیرد, دقت شود.در روی الگو این خط با حرف G مشخص شده است.

-سه قطعه دولا از الگوی ترک روی پارچه برش داده می شود که یک قطعه دولا در شکل 38 نشان داده شده است. درز زیپ را با کوک ساده مشخص میکنیم.کمر, مطابق دستور مربوط به دوخت کمر در دامن های راسته, آماده و به لبه دامن دوخته میشود.لبه پایین دامن پس دوزی میشود.

-برای اتوکاری دامن های ترک درزهای مربوط به خطوط (ل,ت) و (م,ث) را به صورت دولا(درز بسته) اتوکاری میکنیم ولی درزهای دوخته شده از نقاط (ل) و (م) تا حد کمر را, باز کرده زیر اتو میبریم.

توجه:

بهتر است هر ترک به طور جداگانه در لبه پایین پس دوز بشود زیرا درز مربوط به لبه پایین در نقاط (ت) و (ث) نباید باز شود, این نکته در ترک هایی که دارای اوزمان های زیاد هستند, محسوس است و در ترک های دارای اوزمان کم میتوان زیر دامن را از اتصال ترک ها, پس دوزی کرد....

 آموزش خیاطی دامن فون

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک فرمایید 

نظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]